Informací o GR20 najdete hromadu, trasa je popsaná třeba na jejich oficiálních stránkách a přijde nám trošku zbytečné vám tady popisovat dnem za dnem jestli nás bolely nohy nebo jakou jsme měli stolici a jestli to bylo na suchém splachovacím nebo tureckém záchodě nebo jsme si ulevili za šutrem s výhledem (pro ty dychtivé po informacích: Zkusili jsme všechny varianty).
Petr byl na GR20 loni se svou girlfriendkou a protože už nepije jako dřív, ještě si to docela pamatuje a může vám tady hodit pár rad, které vám třeba pomůžou.
Co je GR20?
Grande Randonnée neboli velká túra neboli dálková trasa 20 je trek, který jde od severu k jihu Corsicy. Na 180 km dlouhém úseku nastoupáte 14 000 výškových metrů. Standardní doba přechodu je 15 dní, ale rekord je 30 hodin a 25 minut. Trek je dobře značený, po cestě je zajištěno ubytování i strava a dá vám pořádně zabrat. A ty panorámata! Zaručujeme několik malých a jeden velký výhledový orgasmus denně.
Cesta tam
Jestli ten cash máte, klidně leťte přímo na Corsicu do Calvi. Nás by to stálo ledvinu a zlatý zuby po babičce, takže jsme raději letěli do Pisy. Tam jsme si střihli selfíčko, na kterém to vypadá, že podpíráme Šikmou věž, protože nám to přišlo hrozně vtipný a nechápeme, že to ještě nikoho před náma nenapadlo a pak jsme rychle běželi na vlak do Livorna, které je kousek. Jakože hodně kousek. Odtamtud pak Trajektem do Bastii a busem do Calenzany, kde ta sranda začíná. Dá se to stihnout i na jeden zátah, jak chvilku po nás prověřil Martin.
Pokud si s hrdostí nevezete řízky a paštiku, doporučujeme v Livornu skočit do Borgo Burger. Dejte si ten se syrovým lososem, ten byl nejvíc. Taky je to poslední možnost si užít italskou pohostinnost, než se přesunete na francouzskou stranu světa.
Druhý tip: Než dorazíte do Calenzany, skočte si někde do moře. Věřte mi, budete na to neskutečné množství vody s láskou vzpomínat, až budete na trase litovat, že jste si moje rady nevzali k srdci.
Ubytování
Campy (neboli Refuge) se dají rezervovat. Když to uděláte, budete to mít levnější. Na některých místech jsou i hotely, kde se můžete osprchovat horkou vodou, najíst se jako lidi a usušit si na balkoně ponojdy, které jste si vyprali v umyvadle. Na hotely se taky dají v případě rezervace poslat věci, které vám tam uloží. To dělali třeba ti magoři, kteří to běhali za tři dny.
Pokud sebou nepotáhnete stan, máte možnost si ho v campech pronajmout. Dobrý je, že stany tam mají blackout, takže i za jasného dne je tam tma a není tam jak v peci. Ve stanech jsou i karimatky. Nikdo se o ně ale moc nestará, tak občas vypadají celkem nechutně. Je taky možnost chrápat na palandách ve společných místnostech, ale lidi si dost stěžujou na štěnice. A některé jsou rovnou uzavřené, protože drsné správce ty kecy prostě nebaví furt poslouchat (řešení Ala Corse).
Trasa
Hele asi tak. Jděte si to jak dlouho chcete. Jestli spěcháte, je to váš styl nebo potřebujete něco dokázat mamince, tak to klidně jděte za pět dní. Ale pokud máte čas, jděte to na pohodu a užívejte si ty výhledy a přírodu a klid. My vzdychali jak amatérské pornoherečky na každém kroku.
Lidé často řeší, jestli jít od severu k jihu nebo od jihu k severu. Standard je od severu na jih. Za nás lepší volba. Člověk má sice tuhý start, ale končí na pohodu. Když to vezmete opačně, tak začínáte na pohodu a po deseti dnech, kdy už toho máte plný boule, vás teprve čeká ten pořádný náklep. Lidi co jdou od jihu tvrdí, že se chtějí nejdříve "zahřát". Ok, my si radši dali ráno rozcvičku a ten nejtěžší úsek prošli s nejvíce silami. Navíc, pokud by se vám nedej mistře Yodo něco stalo, radši bych viděl sever, než jih.
Terén
Hlavně v severní části je terén fakt náročný. Připravte se na úseky, na kterých byste ocenili řetězy nebo kramle, ale žádné tam nejsou. Čtvrtý den stoupáte půlku dne prudkým suťovištěm a lidi na vás budou shazovat šutry všech možných velikostí. Připravte se na to, že je to občas fakt náročné. Někdy je ta cesta tak vertikální, až je to skoro lezení. Nebojte, jenom skoro. Obecně se připravte na to, že půl dne budete prudce stoupat a půl dne prudce klesat. Když vidíte, že daná etapa má jenom osm kilometrů a přijde vám to nějak málo, tak na jejím konci vám to bude připadat nějak hodně.
Jídlo
V každém campu jsou velké plynové vařiče a nádobí. My jsme měli vlastní, protože se nám někdy prostě nechtělo čekat ve frontě. Na začátku a na konci se to taky hemžilo kartušemi, které tam někdo nechal pro ostatní.
V každém campu vaří. Někde se do jíst dá, někde musíte zapojit fantazii, jídlo si ale musíte objednat do čtvrté hodiny, jinak musíte hodně prosit a ani to vám možná nepomůže. Po cestě taky narazíte na nějaké ty restaurace, kde vám naservírují něco, na co se dá dívat, dá se to jíst a dokonce to dobře chutná.
V campech si taky můžete doplnit zásoby. Ale raději na to nespoléhejte jako na slovo boží. Spíš jako na slovo vrcholného politika. Někdy jsme dorazili a byli vykoupení (jakože oni z jídla ne my z hříchů, chápete). Ani chipsy neměli. Chápete? Jak necivilizované! Někde je nabídka pestřejší, někde mají dvě konzervy, tuňáka, špágy a toaleťák.
Relativní standard jsou místní salámy a sýry. Jsou výborné, ale pozor. Smrad sýrů odrazuje humanoidní formy života a přitahuje mouchy.
Tip: Půl litru vína stojí to samé co půl litru piva. Takže pokud si sebou nepotáhnete Plzně v plechu, radši kalte víno. Je to levnější, chutnější a budete vypadat posh.
Voda
Nepočítejte s pramínky, které jsou zaznačené v mapě. Vezměte si dost vody. A taky filtr. Díky tomu si budete moct v některých místech nabrat ledovou vodu a večer nespotřebovat celou zásobu toaleťáku. Pamatujte, že tam jsou všude krávy a ty taky pijou. A moc neřeší, jestli z nich u toho něco vypadne nebo vyteče.
Vybavení
Nebudu tady rozepisovat co všechno jsme měli v baťůžku, ale nějaké tipy máme. Ten první je: Mějte něco, co nepotřebujete, ale udělá vám to každý den radost. Třeba dobré kafe, oblíbenou sladkost atd. Buď v batohu nebo si to pořiďte na konci dne. My měli v báglu dobrý kafe a v cíli Snikrsku a Colu.
Boty
Spousta lidí vám řekne, že jste kreténi, jestli to chcete jít v pohorách, že úplně stačí běžecké boty. Asi takhle. Lidí, kteří šli v nízkých trekovkách nebo běžeckých botách tam byla spousta. A taky 90% lidí, kteří to nedošli to nedošlo proto, že si zvrtli kotník. Vrtulníky pro ně lítaly jak mouchy pro přídavek psího vítečeho. Takže si to rozhodněte sami. Každopádně mějte boty v dobrém stavu a dobře prošlápnuté. A až budete shánět informace od cizinců na fejsáči, nezapomeňte, že ti co to kvůli botám nedošli se většinou na netu chlubit nebudou.
Ochrana před sluncem
Já vím, že chcete být krásně opálení, ale to stejně nebudete. Budete opálení hnusně, pokud nejdete nahatí a bez báglu (pokud jo, tak se nám ozvěte, přidáme se). Tak neblbněte a plácněte na sebe padesátku. Klidně si vezměte dlouhý rukávy a nohavice, chraňte si krk a hlavu. Jinak za sebou budete nechávat kůži jak had s hormonální poruchou růstu. Bez dupky, bude na vás šajnit celý den a nebudete se mít kam schovat.
Spacák
Ach toho pláče, který jsme po nocích poslouchali. Kolik lidí si řeklo: "Jedu na Corsicu v létě. Na co teplý spacák". Často spíte ve vysokých výškách na skalnatých horách, které trčí přímo z moře. Nepodceňte to. Jinak se nevyspíte, budete podráždění, budete vytírat svoji holku a vrátíte se single. A ještě beztak spálení a s vyvrtnutým kotníkem.
Jestli potřebujete nový spacák, skočte sem: www.spacakov.cz
Toaleťák
Ten musíte mít svůj. Žádnej erární není. A hlavně pokud budete dávat v campech večeře, chcete ho mít i sebou na cestě. Pokud máte citlivější dupku, vemte si z domu nějakej co není jako smirglpapír.
Fekální připomínka: Občas to na GR20 vypadá trochu jako festival hoven. Pokud se budete nudit, můžete tipovat, co po sobě zanechalo zvíře a co člověk.
Hůlky
Ty chcete. Fakt. Tečka. Nemám slov. Řekněte mi jeden důvod, proč ne? Hůlky jsou pro důchodce? Nenávidíte svoje kolena?
A to je asi tak všechno. Možná máte milion otázek a možná si říkáte, že jsem kretén, že jsem měl vysoké pohorky. Klidně nám napište na instagramu. Na otázky rádi odpovídáme a hejtrům pohorek můžeme říct, kam můžou ve svých keckách jít.
Užitečné odkazy
Oficiální web GR20, kde najdete všechny potřebné informace. Rozepsané úseky trasy, informace ke campům, atd. atd. Sice ve francouzštině, ale google to přeloží hezky.
Na tomhle webu jsme hledali jak jezdí busy. Celkem fungoval. Ale radši se vždycky zajděte podívat na zastávku, jestli to není blbost.
Tihle provozujou trajekty, které jezdí na Corsicu. Jestli nepoletíte přímo, na jejich lodích budete zvracet přes palubu.
Pokud řešíte, jaký si na trek vybrat spacák, tak tady vám poradí jako nikde jinde.
A tady seženete všechno vybavení, které byste mohli potřebovat.
Comments